Smart ZOO: Terrarium

Facebook Linkedin YouTube

Cel projektu

PL | EN

Projekt pilotażowy “Smart ZOO. Terrarium” to unikatowy projekt wykorzystujący Internet Rzeczy (IoT) oraz technologie nisko-energetycznej radiowej komunikacji LPWAN (Low Power Wide Area Network). Główną zaletą tej technologii jest to że łączność radiowa odbywa się na znaczne odległości, a czas życia urządzeń na jednym zestawie baterii to wiele lat. Dodatkowo, urządzenia pomiarowe są niewielkich rozmiarów, szybko się je instaluje, nie wymagają, żadnego okablowania, w rezultacie oferują też niski koszt utrzymania systemów.

Wykorzystanie tej technologii i rozwiązań bazujących na czujnikach zasilanych bateryjnie w przestrzeni ogrodu ZOO przynosi wiele korzyści. W obszarze hodowli zwierząt umożliwi ciągłe zbieranie informacji i monitorowanie, w jakim klimacie (temperatura, wilgotność, skład atmosfery) lub warunkach (skład wody) i w jakiej formie (np. bezdotykowy pomiar temperatury ciała) przebywają podopieczni ogrodu, tak aby umożliwiać tworzenie im najbardziej optymalnych warunków do życia. W obszarze infrastruktury i zarządzania ogrodem dzięki czujnikom bateryjnym możliwe jest m.in. monitorowanie zużycia mediów, wilgotności/nawodnienia terenów zielonych, zajętości koszy na śmieci, zajętości miejsc parkingowych, lokalizacja pracowników lub elementów ruchomego majątku. W zakresie bezpieczeństwa dzięki technologii LPWAN możliwe będzie monitorowanie naruszeń zabronionych stref lub monitorowanie obecności zwierząt w wybranych pomieszczeniach, zainstalowanie bezprzewodowych przycisków alarmowe lub monitorowanie innych zagrożeń (np. ogień, gaz).

Niniejszy projekt jest przykładem wykorzystania technologi LPWAN na terenie ogrodu ZOO i realizacji koncepcji Smart ZOO. Prezentujemy poniżej bezprzewodowe odczyty w trybie ciągłym (co 15 min.) dotyczące temperatur w budynkach terrarium Ogrodu w wybranych pomieszczeniach zwierząt, które są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Aplikacja działa na urządzeniach desktopowych jak też można z niej korzystać w przeglądarkach na urządzeniach mobilnych.

Zapraszamy do korzystania!!!

Zespół ReviveMachines

Aktualne pomiary

żaby z j. Titicaca
Żaby z j. Titicaca. Amplituda 10-25
salamander
Salamandry. Amplituda 10-25
płazy
Płazy zaplecze. Amplituda 20-25
MINOLTA DIGITAL CAMERA
Płazy wystawa. Amplituda 20-26
motyl1
Motylarnia. Amplituda 20-35

System działa w trybie testowym. Prosimy w wizualizacjach nie używać funkcji “Add a filter” – może to być przyczyną niestabilności systemu. 
Oglądanie danych wymaga podania hasła.  Na komputerach desktopowych zalecaną przeglądarką jest Chrome w najnowszej wersji, na urządzeniach mobilnych przeglądarka Chrome z włączoną funkcją “Na komputer”. Poprawność prezentacji danych może zależeć od ustawień indywidualnych przeglądarki oraz dostępność wolnych zasobów komputera (pamięć).

W przypadku jakichkolwiek problemów technicznych prosimy o kontakt pod numerem +48 501 146 944 lub poprzez : formularz kontaktowy .